Non-toxic kosmetika: proč je důležitá?

Proč by vás měl tento článek zajímat? Protože míváme sklon investovat peníze do něčeho, co by mělo být logicky „zdravější“ nebo kvalitnější. Ale na co si dávat pozor? Nemusíte panikařit, možností je víc než dost. Jako kosmetika mohou totiž použít některé potraviny.

„Ach jo, další jednoduchý píárko,“ říkáte si možná. Ne, to vážně ne. Tohle tu nedělám. Ale chci vás přesvědčit, proč by vás mělo zajímat, co si mažete na obličej. A že by dané suroviny měly být co nejkvalitnější a nejčistší.

Je současná kosmetika skutečně čistá?

Cílem tohoto článku není vyděsit čtenáře tím, že jim z kosmetiky vypadají zuby a nehty. To by se vám se schválenou, vědecky ošetřenou kosmetikou stát nemělo. Nebo ne? Loni stáhla firma Johnson & Johnson (výrobce kosmetiky, zejména dětské a antialergenní) 33 000 balení dětského pudru, ve kterém se našel azbest.

Pokud očekáváte východisko v přírodní kosmetice, musím vás vyvést z omylu. I mnoho českých značek se schovává za smyšlenou BIO certifikaci (BIO kosmetika u nás není zákonem chráněná na rozdíl od potravin) a tahá ze zákazníků peníze Pojem „přírodní kosmetika“ dnes nese spousta značek, které jsou v základu chemické, ale jedna nebo více přísad je tvořena nějakým extraktem z přírody. A tady bychom se měli chytit za nos: přípravky bývají řádově dražší, přitom jediná přidaná hodnota je jen nepatrný kus „zeleně“.

Samozřejmě se může stát, že i naprosto evidentní produkt z přírody může být poškozený vnějšími vlivy (například bylinky obsahující nebezpečné pesticidy z roku 1973 u komernčně známých produktů k VNITŘNÍMU užití. Někdy se tomu člověk nevyhne. Ale právě proto tu máme BIO certifikáty. BIO neznamená „zdravější“, nicméně potraviny chráněné BIO certifikátem jsou pěstované za přísně kontrolovaných podmínek. Nesmějí být ošetřeny pesticidy, roundupem, nesmějí se nacházet blízko řepkových polí.

Osobně vidím největší problém v jedné současné kosmetice prodávané v MLM síti (T…). Zde se totiž výše řešené už dostává do střetu s etikou. Kosmetiku prodávají nekvalifikovaní prodejci z lidu, kteří jsou schopní kvůli vidině výdělku a zaplacení složenek prosadit cokoli. Výrobek propagují jako produkt „tradiční čínské medicíny“, přestože se už několikrát potvrdilo, že jejich produkty jsou toxické a mohou být zdraví nebezpečné. Prodejci z lidu proto blekotají cosi o tom, že ropa je přírodní produkt a že kosmetika je logicky přírodní, když je v něm stopový výtažek toho či onoho. Na internetu i podpultově seženete třeba „zázračné náplasti proti bolesti“ nebo „vložky obnovující menstruační cyklus“, ale kdybyste s

e snažili na internetu najít skutečné složení těchto výrobků, tak budete potřebovat asistenty detektiva. Technicky nemožné. Nemluvě o tom, že výrobky této značky obsahují silné parfemace, které mohou způsobit zdravotní obtíže.

Jste co jíte

Někteří výrobci špičkové BIO kosmetiky tvrdí, že „kůže je zevní orgán„. V podstatě je stejně důležitá, jako žaludek nebo játra. Je zajímavé, jak přísně si chráníme sliznice, ale na pokožku jsme schopní namazat cokoli. Přitom vše, co se nám dostane na kůži, okamžitě jde do krve, jater, ledvin, mozku. Olízli byste krém, kterým mažete sebe, své dítě? Pravděpodobně ne, protože většina našich běžných přípravků obsahuje přípravek, kterým se běžně odmašťovaly motory.

V souladu s výše uvedeným vám můžeme doporučit bez ztráty květinky používání organických potravín namísto kosmetických přípravků. O jaké suroviny může jít?

Bambucké máslo

Bambucké máslo se využívá jako častý základ pleťových i tělových krémů. Má hustou konzistenci a oříškovou vůni. Dobře se šlehá a je možné jej použít jako mazání na chléb nebo přísadu na pečení. Bambucké máslo se prodává nerafinované a v různých množstvích. Nejmenší balení značky Pure Vision běžně seženete i v drogérii a použít jako mazání na tělo, vlasy i pleť, a to díky antibakteriálním a hydratačním vlastnostem. Podobně mohou posloužit i některá další másla. Ekokoza (web s návody na výrobu domácí kosmetiky) v některých receptech doporučuje například máslo mangové, které nenechává mastné stopy na textilu.

Kokosový olej

Kokosový olej pokožku mírně vysouší, což nepotěší ženy se suchou pletí, avšak má vynikající antibakteriální vlastnosti, díky čemuž se ujal jako bojovník proti vaginálním mykózám a lubrikant. Kokosový olej je také využíván jako maska na vlasy a odličovadlo. Pozor! Oleje se musí používat v kombinaci s vodou.

non-toxic kosmetika

Mýdlové ořechy

Pravda, mýdlové ořechy nejsou zrovna pochoutkou. Kvůli obsahu saponinu byste z nich měli nejspíš nějaké žaludeční potíže. Ačkoli saponin sám o sobě toxický není; podle některých herbářů (obsažený například v mydlici barvířské) je vhodné jej použít při zahlenění na usnadnění odkašlávání. Takže mýdlové ořechy rozhodně pozřít lze, nicméně vám zrovna moc živin nepřidají.

Avšak je možné jejich odvar bezpečně použít do vany, a to nejen na umytí porchu, ale i na umytí svého těla. Vlejte do lázně spařené kousky mýdlových ořechů a budete mít tolik pěny, že si s ní neporadíte. Odvar z ořechů je také možné použít do praní namísto pracího gelu. Kvůli kyselému pH vám ve vaně taktéž pomůže s plísněmi, včetně vaginálních mykóz a plísně na nohách.

Desatero nákupu vhodné kosmetiky

 1. Vyhledávejte si podezřelé podložky. Někdy stačí Google. Vhodné je například použít slovník Biooo.cz. Zde najdete nejčastěji používané látky s tříděním podle míry škodlivosti na lidský organismus a ke každé látce také něco o původu a využití dané suroviny.
 2. Hledejte ověřené certifikáty. Co se týče tuzemské přírodní kosmetiky, můžete narazit na certifikáty:
  1. BIO
  2. Demeter
  3. ECOCert
  4. CPK a CPK BIO
  5. Natrue
   a další. Dost výrobků s těmito logy seženete i v běžných drogériích. Dávejte si pozor na „no name“ certifikáty, které si výrobci vystavují sami. Protože prostě můžou. Totéž platí pro vymyšlené certifikáty imitující V-label (veganský produkt) a Český výrobek!!!
 3. Pokud nemůžete sehnat to, co hledáte, nahraďte kosmetiku raději jídlem (olejem, ořechy, medem), než abyste kupovali levnou toxickou verzi.
 4. Pokuste se nakupovat věci, které byste byli ochotní sníst.
 5. Pozor na fráze, které výrobce používá. „Přírodní“ je i jabloň v Pripjati nebo řepka olejná ošetřená glyfosátem.
 6. Nakupujte u malovýrobců, pokud to půjde. Navštivte trh nebo bezobalový obchod, kde se prodávají netoxická mýdla.
 7. Používejte výrobky v menším balení a s kratší dobou trvanlivosti. Je jasné, že krém na bázi oleje vám v teple zežlukne raz dva.
 8. Pozor na alergeny. Jestli skutečně přírodní kosmetika něco není, tak antialergenní. Pokud jste alergičtí na ořechy nebo pyl, pozor. Vzácně se může objevit i alergie na bylinné přísady (levandule, heřmánek…).
 9. Výrobky na olejové bázi používejte s vodou. Krémy s oleji by měly obsahovat podíl vody. Másla a oleje používejte v kombinaci s vodou, lépe se vpíjí do pokožky.
 10. Buďte minimalisti. Lahev oleje vystačí namísto odličovadla i tělového krému. Jedna kostka mýdla stačí na praní i mytí. Mnohdy i na umytí vlasů. Zjistíte, že spoustu výrobků, které jste dosud používali, ani nepotřebujete.

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *