motivační kniha

Motivační knihy: když nevíte, proč to stojí za prd

Máte pocit, že vám život nedává to, co byste potřebovali, ale někde uvnítř vás se schovává trocha naděje, která vás žene dál? Mohla by vás nahnat do knihovny nebo nejbližšího knihkupectví a inspirovat k pořízení motivační knihy. Inspirujte se tím, co vyzkoušeli jiní. Koneckonců: co ještě můžete ztratit?

Následující publikace mají společnou jednu vlastnost: věří, že vnucování si „pozitivních“ myšlenek není cesta k absolutní vyrovnanosti. Dokonce ani ke štěstí. Nucením se do pozitivního myšlení obelháváte sebe sama a věci, které vás drží na dně, jenom překrýváte krásnou růžovou pokrývkou malinové zmrzliny s třpytkami a barevným sypáním. K čemu je vám krásné ovoce, když je vevnitř hnilé?

Ať už jste duchovně založení nebo ne, absorbování většiny knih bude chtít trochu povolit váš mindset a otevřít se věcem, které jsou mimo lidské chápání. Nicméně se pokusím knihy definovat tak, abyste už z popisku tušili, která z nich je pro vás ta pravá.

MANSON, Mark: Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele

Věřím, že Mark Manson bude sympatický většině z vás. Jako jeden z mála autorů knih o svépomoci nenabádá k tzv. pozitivnímu myšlení. Naopak říká: „Když něco stojí za hovno, tak si to přiznejme a naučme se s tím žít.“ Manson nabádá ke smíření se se svými limity. K uchopení života takového, jaký je. Vede čtenáře k tomu, aby si neroztápěli máslo na hlavě a přestali se litovat. V tomto ohledu je rozhodně sympatický.

Kniha je vhodná pro čtenáře, kteří obvykle knihy o seberozvoji nečtou pro jejich přílišnou „duchovnost“ nebo „ezoteričnost“. Mark Manson vás ničím takovým obtěžovat nebude a ještě umí být vtipný. Pokud jste pravidelným čtenářem knih o svépomoci, může vám připadat trochu zkratkovitý.

Kde sehnat „Důmyslné umění, jak mít všechno u prdele?“

Knihkupectví KOSMAS nabízí poslední vydání vázané v češtině a brožované v angličtině.
Knihkupectví MARTINUS nabízí první vydání. Martinus nabízí také varianty ve slovenštině a angličtině.
Knihy Marka Mansona najdete také v Městské knihovně v Praze. Mezi další tituly Marka Mansona patří například kniha Všechno je v prdeli. Pokud jste ji někdo četl, budu ráda za feedback.

TOLLE, Eckhart: Moc přítomného okamžiku

„Eckie“ je možná trochu profláklý autor, ale jeho vlídné slovo je u čtenářů a posluchačů stále žádané. Tolle si našel příznivce po celém světě; pokud mezi ně nepatříte, měli byste mu dát šanci. Moc přítomného okamžiku není žádná ezoterická duchařina. Jedná se však o úplný základ mezi svépomocnými knihami. Spoustě z nás totiž brání ke štěstí dvě zásadní roviny: fixace na věci minulé (traumata) a fixace na věci budoucí (plány, vize do budoucna).

Posedlostí těmito rovinami trpíme všichni a je to poměrně běžné. Problém je, že se tak necháváme strhnout věcmi, které reálně už nebo ještě neexistují. Pak nám uniká to, co máme mezi prsty. Dokonce existují diagnózy, při nichž nejsme schopní vnímat sebe sama nebo svět okolo jako reálné. Jak to tedy s reálností světa je a proč bychom se tím měli zabývat? No, Eckie na to má názor…

Kniha je vhodná pro náročnější čtenáře. Tolle je velice inteligentní člověk a umí věci nazvat pravými jmény. Někdy je nutné se zastavit a zamyslet (k čemuž autor v konkrétních částech vyzývá), případně se vracet a číst některé pasáže znovu.

Kde sehnat „Moc přítomného okamžiku“?

Knihkupectví Martinus ji nabízí v češtině, slovenštině i angličtině. Česká verze je k dostání i elektronicky. K dostání jsou také různé pracovní sešity, deníky a další dodatkový materiál, bez kterého určitě neumřete, ale pokud vás myšlenky zaujmou, je možné je aplikovat. Knihkupectví Kosmas nabízí publikaci taktéž. Lze ji zapůjčit v Městské knihovně v Praze.

RUIZ, Don Miguel: Čtyři dohody

Oblíbená kníha Kapitána Dema. Ačkoli si z ní všichni dělají srandu, má své opodstatnění. Autorem je lékař, který vyrůstal v rodině šamanů a sám jako skeptik základy své rodiny odmítal až do vlastní klinické smrti. Dozvíte se, že si v cestě za osvícením stojíte sami. Že veškeré vaše problémy jsou ve vašich očekáváních, domněnkách a zároveň ve vašich činech. Kdo by se tomu raději nevysmál, že?

Toltécká moudrost tyto naše zvyky zařazuje do čtyř kategorií lidského chování. Jedná se o velice stručnou a jednoduchou knihu. Není tak vtipná, jako stejnojmenné představení Jardy Duška (které ovšem doporučuju), ale mnohé si z ní odnesete.

Ačkoli míří k lehkému duchovnu, tato filozofie je ateisty stravitelná. Avšak to má celé jeden háček: dost možná začnete vnímat jinak nejen sebe a své zvyky či programy z dětství. A co hůř, začnete je vnímat u ostatních. A doporučovat jim knihu. A dost možná dojdete k závěru, že se s dotyčnými lidmi vídat nechcete, protože budou považovat čtyři dohody za směšné. Jestli chcete v životě lidi, kterým připadá zábavné neubližovat ostatním, je už jen na vás. Osobně znám člověka, s nímž se partnerka po přečtení knihy rozešla. To je jen takové varování, pokud chcete knihu věnovat jako dárek. 🙂

A pozor, existuje i pátá dohoda, to jen aby vám něco neuteklo, když už se do toho pustíte.

Kde sehnat „Čtyři dohody“?

Čtyři dohody seženete v knihkupectví Martinus i Kosmas. Můžete si ji půjčit i v knihovně.

motivační knihy

LOYD, Simon: Indigový svět

Tady už se dostáváme trochu na šikmou plochu. Simon Loyd už zabrušuje do kvantové fyziky, a to v rámci jejiho pojetí, které vnímá kvantovou fyziku jako účinný nástroj k získání blahobytu, zdraví a splnění všech cílů. Nic pro skeptiky. A vy, kteří věříte, můžete přeskočit Tajemství a sáhnout rovnou po Indigovém světě.

Na Indigovém světě mě zaujalo, že shrnuje stručně a funkčně filozofii Vadima Zelanda (díly 1 – 10; sáhněte po nich, pokud vám Loyd nebude stačit a budete potřebovat něco rozsáhlejšího a teoretičtějšího). Zatímco Zeland se soustředuje na obecnou teorii toho, jak lze změnit svůj život změnou myšlení, Loyd je hodně praktický: popisuje skutečné zážitky, afirmace, způsoby autohypnózy a meditací, jež lze použít k dosažení cíle.

Kde sehnat Indigový svět?

Martinus nabízí tištěnou verzi i audioknihu v MP3.
Kosmas nabízí jak tuto knihu, tak i pokračování s názvem Indigová realita. Můžete ji sehnat i v knihovně.

HILL, Napoleon: Myšlením k bohatství

Praotec motivačních knih o „filozofii úspěchu“. Neměl by vám uniknout. Hill se podle všeho narodil do velice nuzných poměrů. Ve svých 13 letech začal pracovat jako reportér, přičemž se (ve zkratce) dostal k práci hledání vzorce na úspěch mezi několika stovkami slavných a úspěšných lidí. Vyzpovídal Thomase Edisona, Alexandra Grahama Bella, George Eastmana, Henryho Forda, Elmera Gatese, Johna D. Rockefellera, Charlese M. Schwaba, F. W. Woolwortha, Williama Wrigleyho Jr., Johna Wanamakera, Williama Jenningse Bryana, Josifa Stalina, Theodora Roosevelta, Charlese M. Schwaba, Williama H. Tafta, Woodrowa Wilsona a další. Téměř sto let stará publikace mapuje, jak nejúspěšnější lidé novověku přemýšlí.

Kde sehnat „Myšlením k bohatství“?

Martinus nabízí jak samotnou knihu Myšlením k bohatství, tak pokračování Myšlením k bohatství pro 21. století. Kosmas nabízí také různé varianty publikace. Pokud si ji nechcete kupovat, má ji v repozitáři i knihovna.

Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální.

Chybí v našem výčtu další důležité motivační knihy? Jakou doporučujete vy?

Pokud vás článek zaujal, můžete se přihlásit do newsletteru.

3 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *