modrá hlava

Teorie jin a jang: Nesnesitelná lehkost temnoty

Neustále nám někdo opakuje, jak je důležité být pozitivní a zabývat se hlavně světlou stránkou všeho. Je ale udržitelné a nosné být vždy pozitivní? Pomůže k vyrování energií jin a jang být vždy pozitivní?

V současnosti roku 2020 už není terapie sprostým slovem. Terapeuta nebo kouče využívá kdekdo, a to z podstatného důvodu: ukázalo se, že traumata našich předků nebyla překonána a že moderní doba dospěla do fáze, kdy se potýkáme s poruchami osobnosti, psychickou nerovnováhou, depresemi a nejčastěji různými druhy úzkostí. Každý čtenář jistě zná minimálně jednoho člověka, jehož problémem jsou obsese různého druhu nebo panické záchvaty. Mainstream příliš systémových změn nenabízí; a pokud ano, jsou vysvětleny tak jednoduše, že je obtížné je bez průvodce aplikovat.

Dysbalance jako řešení

V době, kdy se přestává podceňovat psychosomatika a vliv psychické rovnováhy na naše fyzické bolístky, hledáme podle rad mainstreamu najednou problém v sobě. Tedy vezmi co máš a nauč se s tím spokojit, bez ohledu na to, jak moc nesmyslné jsou věci, jež tě uvádí do deprese. Typickým příkladem je enviromentální téma: úzkostlivý člověk má pocit, že nežije v systému zdravý život, na druhou stranu najít v tomhle případě falešný zen bez toho, abychom hnuli prstem, je prostě nemožné a neřeší to hlubší existenciální problém daného jedince.

Kdykoli nad tímhle uvažujete, dostane se vám jediné rady: buď pozitivní, neber všechno tak negativně, buď optimista, soustřeď se na světlo ve svém životě. A tak nás systém pomalu učí, abychom se naučili v něm moc nekřičet a všechno si vyřešit v sobě. Nicméně poslední dobou se ukazuje, že to není moc dobrý nápad.

Síla jinu a jangu

A nyní osobní vsuvka: poslední dobou si uvědomuju, že výhradně pozitivní přístup mě nikam neposouvá. Koneckonců, pozitivně myslely mraky neúspěšných lidí. Stanovení cíle a pozitivní přístup rozhodně není záruka úspěchu. Avšak jak změnit proces tak, aby nás k úspěchu dovedl, nám nikdo neřekne.

Vyrůstala jsem v katolickém prostředí a odmala jsem – stejně jako hromada jiných dětí – žila ve striktním dělení dobra a zla. Měla jsem naučeno, že určité věci jsou dobré a určité špatné. Jistě víte, jaké příklady mám namysli a není nutné je opakovat. Podstatné je to oddělení temnoty od života křesťana a vůbec celá definice temnoty. Přitom práce s temnotou je zárukou stability. Osobně bych to ani nenazývala slovem „temnota“, protože nás to svádí k myšlence, že se jedná o zlé, démonické záležitosti. Začala jsem tento princip označovat jako jinový.

JIN sice zahrnuje i temnou stránku polarity, ale jedná se o stránku, která zahrnuje pasivitu vůči některým věcem. K jinu patří elementy vody a země; země nevyvíjí aktivitu, aby vsákla vodu, voda nevyvíjí zvláštní aktivitu, aby byla vsakována. Elementy splynou jen proto, protože jsou poblíž. Poté, co jsem uchopila tyto pravdy, jsem pochopila, jak funguje životní rovnováha a jak se projevuje jin a jang v životě.

jin a jang
K rovnováze potřebujeme poznat i svoje potlačované „talenty“. Zdroj obrázku: Pixabay

Nerovnovážná cesta

A nyní trochu osobního obsahu. Mám příběh, jehož konec ještě není úplně napsán a je součástí mé cesty, kterou vám chci sdělit. Protože se týká mě a mé zkušenosti. Celý život jsem se potýkala s různými problémy a řešení jsem nacházela ve víře. Zpočátku ve víře v Boha, později ve víře v to, že mě pozitivní myšlení ze všeho vyseká. Kupovala jsem si a četla příručky o pozitivním myšlení. Jistě známe Tajemství, Ovlivňování reality a další podobné publikace.

Tímhle článkem nechci říct, že jsou bezcenné, nicméně jsou do jisté míry součástí systému, který vás nutí pohlížet jen na to bílé, čisté, nevinné, pozitivní a konstruktivní. Léta jsem se modlila k Bohu jako ke konstruktivní síle vesmíru, protože jsem chtěla, aby mé myšlenky byly čisté, nikomu neubližovaly a abych se naladila na „vlnu pozitivního myšlení“. Jenomže jsem pak popřela svou přirozenost. Jsem od přírody cynik a nihilista, soustředěním na to pozitivní jsem popírala sebe samu. 

Připadá vám to jako rovnováha sil? Já se v rovnováze necítila, naopak čím víc jsem si opakovala jednostranně laděné afirmace, tím víc se z mého životního prostoru stával pomník neúspěchů mých předků. A i když jsem se snažila, dobré věci se v mém životě vyskytovaly stále ve stejné míře. Naštěstí mám jednoho gurua, který mě častokrát vrátil na zem. Je to Osho. Narazila jsem na tento článek na Pro změnu.cz a zarazilo mě tvrzení, že člověk, který prosazuje pozitivní myšlení, nežije v realitě a ona realita se připomene sama. Tak jsem tomu začala věnovat pozornost.

 

K rovnováze potřebujete i takzvanou“temnotu“

Dlouhodobě jsem přemýšlela, jak je to tedy s aplikací temna do života, protože mi nedávalo smysl začít uctívat destrukci stejně, jako konstruktivitu. Pak jsem se ale zamyslela: vždyť přece den bez noci nikdy nezačne. Smrt, jakkoli strašná, vede k novému zrození. Jsou to polarity, které navzájem potřebují fungovat, aby žily. Tarotová karta smrti ukazuje smrt jedoucí na koni a za ní v dáli svítá; nebo se smráká? To nevíme. Co víme je, že bez toho, aby něco umřelo, se nic nemůže narodit. A bez ohledu na to, jak moc v životě trpíme, z našeho utrpení vykvete vždycky něco nového a dobrého, byť nejsme schopní to vidět. Má tedy smysl potlačovat nemoc, smrt, úzkostné představy?

V době, kdy jsem uvažovala nad touto věcí jsem přemýšlela nad některými jevy ve svém životě. Mám konkrétně na mysli traumata. V životě jste zažili věci, které z vás udělaly možná cynika, ustrašence nebo agresora. Nyní to bude možná vypadat, že popírám svá předchozí slova, ale i toto je možné brát pozitivně. Netvrdím, že si máte hýčkat svoje démony a stíny, ale musíte jim ve svém životě dát svoje místo. To znamená, že ani pouhé rozeznání a pochopení nestačí. Musíte jim dát vlastní úkol.

Dejte jinu jeho vlastní roli

Přestaňme proto konečně mluvit o temnotě a mluvme o jinu. To podstatné prozření, ke kterému jsem došla nedávno, hovoří o tom, že náš jin nejsou jen věci zdánlivě ošklivé. A tohle je ta nejdůležitější část celého článku: náš jin jsou věci zdánlivě nevinné, ale pojí nás právě s tím elementem země. S tím, co jsme dostali do vínku při zrození našeho fyzického smrtelného těla. Náš jin zahrnuje veškeré naše pozemské dědictví. Dědictví není možné se tak snadno zbavit. Můžete jej přijímat, můžete jej odmítat, ale vždycky je tady.

Problémem civilizace je, že se s dědictvím buďto vůbec nepracuje, nebo se potlačuje. Spousta z nás má tendence rozvíjet dědictví, jež považujeme za talenty, ale potlačujeme různé další ne-talenty jenom proto, že s nimi neumíme pracovat. Pokud naši rodičové měli perfektní hudební sluch a hráli dokonale na violoncello, nedělá nám problém se tímto dědictvím pyšnit a rozvíjet jej. Nedá se ale říct, že bychom záměrně rozvíjeli agresivitu, závislosti, manipulátorství, obsese.

Ptáte se zřejmě: co je to za nesmysl, rozvíjet toto dědictví? Řeknu vám tajemství: ono se rozvíjí i bez vás, ale pokud  předstíráte, že tímto dědictvím nedisponujete, tak toto zvíře ve vás nadále roste bez jakékoli kontroly a směru. Řešením je jeho ochočení. Pak se z bezcitnosti stává houževnatost, z agresivity a manipulátorství diplomacie, z posedlosti úklidem organizovanost. A to jen tehdy, pokud budete dědictví věnovat svůj čas a poté mu dáte svůj prostor ve svém životě.

S určitým věkem si uvědomíte, že jste stejní jako vaši rodiče, a co víc, jako oba dohromady. Že pijete jako otec, propadáte hysterii jako matka, že začínáte pěstovat květiny jako babička a že rádi zpíváte jako dědeček. Můžete si vybrat, jestli budete agresivní notorický alkoholik, který zahltí svůj byt městskou džunglí plnou much, vlhkých stop a rozsypané hlíny, což se za takových okolností bezpochyby stane, pokud budete předstírat, že jste anonymní člověk bez dědictví, bez kořenů, bez domova.

Anebo příjmete silný hlas genia loci vašeho domova, rozhodnete si sami, jaké květiny budete kde pěstovat a za jakým účelem. Pouvažujete, jestli není alkohol namísto kvantity lepší v kvalitě a zda není lepší nápad namísto basy piva koupit voucher na ochutnávku koňaku, kde se dozvíte, že alkohol nemusí být váš démon, pokud jej nebudete démonizovat.*

Že se můžete přihlásit do hudební školy a pokusit se nahrát album, jen tak, pro zábavu. Citová odtažitost, ke které jste byli vedení, může být někdy dobrým pomocníkem, pokud od vás někdo bude žádat racionální radu nebo matematické uvažování nad problémem. Být pozitivní je někdy pokrytectví, ale je větší pokrytectví předstírat, že jste nic nezdědili nebo že jste v pasti svých genetických predispozic. 

Jin a jang jako ovládnutí síly

Na závěr ještě zmíním jednu tarotovou kartu. Jedná se o kartu Síla. Vidíme na ní člověka, který krotí šelmu; tou šelmou je právě jeho jin. Zahrnuje úplně všechno, co je označeno za stín. Ale v našem stínu může být ukryt i docela užitečný talent, jenom o něm nevíme. Východiskem je přistupovat ke všem talentům úplně stejně: zkrotit je.

Jak poznáme, že jsme své talenty zkrotili? Zaujmou své místo. Záměrně neříkám stíny zaujmou své místo, i když o tom karta Síly mluví, protože jsem přesvědčená, že cokoli, co považujeme za jang (tedy čisté, užitečné, světlé, konstruktivní) může velice snadno přepadnout nedostatečnou drezúrou do naší jinové části a proměnit se ve stín, nebo dokonce prokletí.

Podstatou celé věci je, že pokud své dědictví ignorujeme, projeví se mnohem silněji, než jsme schopní ovládnout. Přestaňte své zvíře ignorovat, nebo se bude dožadovat pozornosti. Karta Síla naznačuje, jak tomu můžeme předcházet. Zvíře potřebuje citlivé, něžné vedení a přísná drezúra může napomoci jeho utlumení.

Pokud jej ale necháte dýchat, může vám posloužit jako lovecký pes. Ve chvíli, kdy přestanete své stíny ignorovat a budete o ně pečovat stejně jako o své světlo, stanete se jejich pánem, najdete snáze svou rovnováhu a tehdy konečně dosáhnete naprosté vnitřní svobody.

*S alkoholismem mám zkušenost a rozhodně nenabádám k vytloukání čerta ďáblem. Uvedený příklad je spíš inspirací pro ty z vás/nás, kteří pijí alkohol spíš z nudy a chuti nebo kvůli vzoru v okolí, než aby byli motivování reálnou závislostí. Pokud však jevíte znaky alkoholismu, vyhledejte odbornou pomoc.

2 comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *