rovnováha

Upír a další havěť: nejsi odpadkový koš!

Je velice těžké zůstat v tomhle světě stabilní. Existuje spousta jevů, které nás ze stability vychylují. Určitou funkci zde mají lidé už ze zásady nestabilní. Nedovedli by tak totiž existovat.

Před časem na serveru Forbes.cz vyšel článek o upírech. A ne o těch hezkých statných blond mladících ze Stmívání. Upírem je člověk, po jehož útoku se cítíme vnitřně absolutně slabí a prázdní. Zvládáme pak jedině civět do zdi, nebo spát.

Podle článku na Znáte lidské upíry se dají rozlišit tyto typy upírů:

 • drbny tráví čas tlacháním o cizím neštěstí a rozebíráním cizích životů. Po chvíli máte hlavu jako balon;
 • citlivky se na vás zase oboří pokaždé, kdy u nich nastane mentální breakdown. Oproti jiným typům se jich zbavuje obtížně, protože ve vás vzbuzují pocit viny;
 • oběti, k nimž cítíte většinu času soucit, než vám dojde, že dotyčný neustále hledá důvody, proč být na dně;
 • sebestřední lidé tak zahlědění do sebe, že si vedle nich připadáte osamělě. Neznají jiná témata, než jsou oni sami a na vás se nikdo nezeptá;
 • závistivci, jimž není cizí úspěch dost dobrý. Časem začnete bagatelizovat i ty vlastní. Klesá vaše sebevědomí;
 • manipulátoři vysávající vaši energii pod rouškou předstíraného přátelství;
 • „mozkomorové“, kteří žijí zahalení do jakési hnusné šedivé kápě. Vysají z vás radost a štěstí tím, že na vás delegují své emoce;
 • lidé tak zkažení, že neustále kují pykle. Pokud se jim nepovede vás přinejmenším zdeptat a přinejhorším okrást, tak není jejich mise úspěšná;
 • evaluátoři (Forbes jim říká „odsuzující“) zase mají názor na všechno, co dělají jiní lidé, a to ne pozitivní. Mají tendenci tlačit jiné lidi k zemi;
 • Forbes nezapomíná ani na upíry arogantní, maskující svým předstíraným sebevědomím vlastní průměrnost.

Osobně mám také zkušenost s kombinacemi těchto skupin a nepopírám, že jsem já sama k některé z těchto skupin patřila. Manipulativní a toxické chování je různými způsoby osvojitelné, až přímo dědičné, jelikož jej považujeme za běžné standardy zacházení s lidmi.

Setkávání se s osobou s těmito rysy se projevuje následujícím výčtem pocitů:

 • prudce nastupující únava,
 • bolest hlavy,
 • pocit bezmoci a rezignace,
 • celková vyčerpanost.

Vracejte vše tam, odkud to přišlo

Jak si pak s takovou záplavou emocí poradit?

Vy už díky mému článku o jin a jang teorii víte, že zpravidla neexistuje nic výslovně pozitivního a negativního. Problém upírů je ten, že se jim daří slušně katalizovat. Svou upíří činnost nedělají úplně vědomě. Upírem může být i člověk, který vás má rád a ten vás sotva bude záměrně dusit myšlenkou „teď tě tady vysávám“.

O upírech se říká, že nikdy nevrhají stín. U energetických upírů to neplatí. Ti naopak stín vrhají, a to i na věci, které jsou jinak zcela jasné. Fakticky to není tak, že byste jim předávali nějakou vlastní energii. Spíš je pro ně sdílená bolest menší bolestí. Jejich problémem je také to, že se na stíny soustředí víc, než na cokoli jiného. Je to zajímavý fyzikální jev.

Ale co s nimi?

Uvědomte si svou singularitu

Připadáte si jako benzinová pumpa, ke které právě přijel kamion a začal nasávat benzín. A až je nádrž plná, tak zase odjede a život jde dál.

Vy jste ta pumpa. On je ten kamion. Jasně, můžete se v pohodě zase nějak dobít. Můžete se vyspat, vzít si den volna, přečíst si knížku, dát si sladkost a za pár dní budete zase jako včelička. Ale vážně si myslíte, že to je vaše starost?

Vy přece nejste ničí odpadkový koš. Nemáte povinnost přijímat cizí emoce. NEJSOU TO VAŠE EMOCE.

Zapamatujte si mantru: „S láskou a pokorou vracím vše tam, odkud to přišlo.“

Neplatí to jen pro upíry, platí to i pro milované bytosti. Dostanete lásku, vracíte lásku. Darujete lásku, přijmete lásku. Energie se točí. Takže krok číslo jedna: uvědomte si hranice sebe sama a všechno, co do vás vstoupí, s vděčností a láskou to pošlete pryč vlastní cestou. Není to vaše.

Zůstaňte sami sebou

…protože vy jste zářící konstruktivní bytost, která, jistě, má své mouchy, má své chyby a své nedostatky, ale má také svá trápení, která musí AKTIVNĚ ŘEŠIT. Nezaplacené účty se musí zaplatit, hádky se musí urovnávat, Tak řeště ty svoje.

Pomáhat je jedna věc a je velice šlechetná. Pokud žádá přítel o pomoc, pomožte mu. Od upíra ale často slyšíte: „Já od tebe nepotřebuju ani pomoc, ani radu, jen se chci vypovídat.“

To samozřejmě lze, ale i svěřování se má hranice. A ty hranice určujete především VY. Pamatujte že upíři, kteří si z vás udělají odpadkový koš, v zásadě nedovedou zacházet se svými emocemi. Žijí v domnění, že věci se musejí říkat ve chvíli, kdy jsou na jazyku, ale už jim nedochází, že ne všechno řečené musí být vyslyšeno. Neznají koncept terapie, vrby, deníku či jiného průběžného odpouštění emocí. Proč taky, když vy jim sloužíte?

Dovolím si vsuvku ze svého života. Mám mnoho zkušeností se situacemi, kdy si ze mě osoba blízká v nějakém závažném citovém hnutí udělala odpadkový koš. Nastal agresivní vpád do mého emočního těla, kde byly vypuštěny všechny hnijící nánosy stoletých nezpracovaných emocí. Dotyčnému se udělalo dobře: potřeboval to přece říct, tak řekl, co měl, ale na důsledky absolutně nehleděl. Považoval za své právo emoce vypustit, ale nebyl ochotný přijmout, že emocionální útok takovéto úrovně nemá ve snaze vyřešit problém co dělat. A to zejména pokud dojde zneužití oslabené pozice protihráče.

Od té doby argumentuji v podobných situacích tímto: Víš, co je to terapie? Víš jak probíhá? Víš jak se s ní zachází?

Léčivé vyjadřování a zpracování emocí probíhá v pravidelný, předem daný čas, v omezenou dobu, na neutrálním místě. Všimněte si rozdíl mezi tímto postupem a postupem energetického upíra. Pro dialog jsou tu vždycky dva lidé, proto by oba měli mít hlas v tom, jak bude dialog veden. Má-li proběhnout výměna energií a emocí, musí být výměna plynulá.

A pokud nechce dotyčný svá trápení řešit konstruktivně a aktivně, nejste povinni mu naslouchat. Ať jde na terapii.

Aktivní neutralizace energie

A jak se vlastně daří jeho novému fíkusu, který dostal minulý týden od vaší sestry? Kde byl o víkendu? Kam se chystá na dovolenou? Jak se těší na nový přírůstek do rodiny?

Upíři si možná sami neuvědomují, jak jsou toxičtí, tak jim změna tématu pomůže uklidnit se. Nebo je to rozčílí. Oni mají přece OPRAVDOVÝ PROBLÉM, tak co otravujete s nějakým fíkusem?!

Upíři mohou trpět syndromem oběti a nabalovat na sebe další problémy a nemoci. Svět bolesti je pro ně bezpečný, protože jim vždycky dodá to, co potřebuje. A tak se z nás stávají odpadkové koše. Upír se podělí o svou bolest, která už pro ně není tak bolestivá. Bohužel jestli něco upíři ovládají, tak hledat nevyčerpatelné zdroje materiálu k vysávání dalších duší.

Uspokojit upíra je prakticky nemožné, protože i když se krátkodobě naplní, začne chtít víc.

Nemáte povinnost se obětovat

Řekněme si narovinu, že jakékoli toxické lidi nevychováte a u upírů to platí dvojnásob. A stejně jako u ostatních druhů toxicity platí je odstříhnout.

Nicméně tím problém nevyřešíte. Upíři jsou všude okolo a ne vždycky se jedná o silně toxické jedince. Někteří upíři jsou do jisté míry natolik vědomí, že vědí o svém vlivu a nechají se rádi upozornit, kdy překračují hranice.

Někdy ale bohužel taky ne. Proto, třído, opakujte po mně: nejsem odpadkový koš.

Nemáte povinnost nechat cizí lidi, aby na vás odkládali svá břímě. Nemáte povinnost vždy říct ANO, nemáte povinnost tu pro ně být, pokud vás to ničí. Láska je krásná emoce, ale nemělo by se jí zneužívat.

Pokud chcete v sobě toto téma rozvinout, poslechněte si podcast Magicky ženská. Pokud jste zjistili, že jste možná vy energetickým upírem, přečtěte si článek od Lúmenn.

ÚKOL:
– Přemýšlejte, jaké řetězce myšlenek u vás probíhají, když si z vás někdo dělá odpadkový koš. Co se ve vás odehrává? Jak reagujete? Cítíte vinu? Cítíte se komfortně?

– Kolikrát jste za poslední dobu sdíleli s nejbližšími i ty příjemné věci?

– Meditujte nad pojmem „hojnost“.

Další články na podobné téma

5 znaků, že jste uvízli v toxickém vztahu
Jak si poradit s toxickým vztahem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *